Zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżania numeru PESEL w urzędzie
KARTA INFORMACYJNA
Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6
Centrala nr tel. +48 32 755 06 00,
Wydział Spraw Obywatelskich nr tel. +48 32 755 06 15
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. z 2023 r., poz. 1394).
- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 736).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2111).
- Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 listopada 2023 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania wniosków stosowanych przy zastrzeganiu albo cofaniu zastrzeżenia numeru PESEL (Dz. U. z 2023 r. poz. 2485).
Kto może wystąpić z wnioskiem
- Osoba pełnoletnia, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL.
- Pełnomocnik, w przypadku niemożności osobistego złożenia spowodowanego chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą.
- Opiekun prawny lub kurator w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Wymagane dokumenty
- Wypełniony wniosek (patrz załącznik).
- Do wglądu:
- dowód osobisty lub paszport - w przypadku, gdy wnioskodawcą jest obywatel polski,
- dokument podróży cudzoziemca lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo - w przypadku gdy wnioskodawcą jest cudzoziemiec,
- inny dokument, na podstawie którego dokonano ustalenia tożsamości, wpisanym do rejestru PESEL - w przypadku gdy wnioskodawcą jest obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
- Pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnika (oryginał lub urzędowo poświadczony odpis) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej.
- Orzeczenie sądowe - w przypadku, gdy w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych występuje opiekun prawny lub kurator.
Sposób dostarczania dokumentów
Wymagane dokumenty należy złożyć bezpośrednio w urzędzie w godzinach pracy (pokój Nr 6 - parter) na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.
Sprawę można załatwić także za pośrednictwem usługi elektronicznej pn. "Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie" dostępnej na stronie mobywatel.gov.pl lub w aplikacji mobilnej mObywatel.
Jednostka odpowiedzialna
Wydział Spraw Obywatelskich (pokój Nr 6 - parter)
Numer telefonu +48 32 755 06 15
Opłaty
- Brak opłat za złożenie wniosku.
- Opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii:17 PLN. Z opłaty zwolnione są pełnomocnictwa udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej.
- Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto urzędu.
- Numer Rachunku Bankowego: MIASTO RACIBÓRZ : 78 1050 1070 1000 0004 0003 3692
- Bezpośrednio zapłaty bez pobierania dodatkowych opłat można dokonać w kasie Urzędu Miasta Racibórz - pokój Nr 116 (I piętro).
Terminy i sposób załatwienia sprawy
Bezpośrednio po złożeniu wniosku i pozytywnej weryfikacji tożsamości organ gminy rejestruje zastrzeżenie numeru PESEL w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL i wydaje wnioskodawcy potwierdzenie zastrzeżenia.
Tryb odwoławczy
Brak
Inne informacje
- Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie.
- Cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL nie można dokonać przez pełnomocnika.
Przetwarzanie danych osobowych (patrz załącznik)